Një gjetje historike për Mona Lizën

Një gjetje historike për Mona Lizën

13:09, 04/05/2023
A+ Aa A-

Mona Lisa e Leonardo da Vinçit vazhdon të ruajë sekrete. 

Piktura, e cila portretizon një grua enigmatike duke lënë të kuptohet për një buzëqeshje të lehtë , vazhdon të shkaktojë debate për aspekte të ndryshme. 

Megjithatë, njërit prej tyre duket se i ka ardhur fundi. 

Kjo për shkak të zbulimit të historianit italian Silvano Vinceti.

Më në fund ai ka gjetur vendin që Da Vinci zgjodhi si sfond për atë që ka hyrë në histori si një nga veprat e tij më të famshme.

Vinceti është një ekspert i artit ka arritur në përfundimin se pasazhi rural në të cilin ndodhet La Gioconda është Arezzo, një qytet italian i vendosur në Toskanë. 

Kjo është vërtetuar falë përdorimit të dronëve dhe dokumenteve të tjera historike, me të cilat ai ka mundur të verifikojë se, në të vërtetë, ndërtimi që Da Vinci vizatoi në veprën e tij është "ura etrusko-romake, Romito", sipas fjalëve të ekspertit.

Konkretisht është ura Romito di Laterina. Një nga detajet që e ka çuar në këtë përfundim qëndron tek numri i harqeve të urës. Me sa dihet, ky ndërtim, si ai i Da Vinçit, kishte gjithsej katër.

Image

Megjithatë, kjo foto është pikturuar në Firence. 

Dhe kjo e dhënë përforcon më tej teorinë e Vinceti, pasi ura Romito di Laterina ishte, në fillim të shekullit të 16-të, "shumë e zënë" , tha eksperti për shtypin. 

Dhe pikërisht në atë kohë artisti jetonte në rajonin e Val d'Arno dhe, më në fund, përfundoi duke u larguar në Firence , për të punuar për Piero Soderini. 

Dhe kjo urë që mbron Vinceti shërbeu si një rrugë e shkurtër midis Fiesole, Arezzo dhe Firence .

Kuriozitete të tjera të Mona Lizës

 

Mona Lisa e Leonardos i është nënshtruar shqyrtimit të shumë studimeve për të zbuluar se çfarë, kush, ku dhe pyetje të tjera të panumërta që fsheh piktura.

Vendi, falë këtij zbulimi të fundit, duket se më në fund është dalluar. 

Pas shqyrtimit të një morie mundësish, ekspertët kanë zgjedhur Lisa Gherardini , një fisnike dhe gruaja e Francesco del Giocondo, nga e cila rrjedh edhe pseudonimi Xhokonda. Përveç kësaj, gruaja me buzëqeshjen më të diskutuar në imagjinatën popullore ka një motër. Kjo, përveç kësaj, është në Madrid, në Museo del Prado . Dhe një numër tjetër i madh pyetjesh janë ngritur gjithashtu në lidhje me të.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco