Gjarpri gjigant prehistorik i gjetur në Indi është më i gjatë se një T-Rex

Gjarpri gjigant prehistorik i gjetur në Indi është më i gjatë se një T-Rex

12:29, 22/04/2024
A+ Aa A-

Një gjarpër gjigant prehistorik që ishte më i gjatë se një Tyrannosaurus Rex është zbuluar në një minierë indiane. Rruazat fosile janë vërtetuar se janë mbetjet e një prej gjarpërinjve më të mëdhenj që ka jetuar ndonjëherë, një përbindësh i vlerësuar deri në 15 metra në gjatësi që ka lëvizur në kënetat e asaj që sot është India rreth 47 milionë vjet më parë.

Shkencëtarët thanë të enjten se kanë rikuperuar 27 rruaza nga gjarpri, duke përfshirë disa ende në të njëjtin pozicion siç do të kishin qenë kur zvarraniku ishte gjallë. Ata thanë se gjarpri, të cilin e quajtën Vasuki indicus sipas mbretit të gjarpërinjve të lidhur me hyjninë hindu Shiva, do të dukej si një piton i madh i ditëve moderne dhe nuk do të kishte qenë helmues. Miniera është në zonën Panandhro të distriktit Kutch në shtetin Gujarat të Indisë perëndimore.

"Duke marrë parasysh përmasat e tij të mëdha, Vasuki ishte një grabitqar që zinte pritë dhe e nënshtronte prenë e tij përmes shtrëngimit si anakondat dhe pitonët", tha Debajit Datta, autori kryesor i studimit të botuar në revistën Scientific Reports.

"Ky gjarpër jetonte në një moçal pranë bregut në një kohë kur temperaturat globale ishin më të larta se sot."

Image

Për shkak të natyrës jo të plotë të mbetjeve të Vasukit, studiuesit dhanë një gamë të gjatësisë së vlerësuar prej 11-15 metrash dhe një vlerësim të përafërt të një toni në peshë.

Vasuki rivalizon në madhësi një tjetër gjarpër të madh prehistorik të quajtur Titanoboa, fosilet e të cilit u zbuluan në një minierë qymyri në Kolumbinë veriore, në Amerikën e Jugut.

Gjatësia e vlerësuar e trupit të Vasuki është e krahasueshme me atë të Titanoboas, megjithëse rruazat e Titanoboas janë pak më të mëdha se ato të Vasukit. Megjithatë, në këtë pikë, nuk mund të themi nëse Vasuki ishte më i madh apo më i hollë në krahasim me Titanoboan", tha paleontologu dhe bashkautori i studimit Sunil Bajpai, një profesor në IITR.

Këta gjarpërinj të mëdhenj jetuan gjatë epokës kenozoike, e cila filloi pasi epoka e dinozaurëve mbaroi 66 milionë vjet më parë. Ndoshta Tyrannosaurus rex më i njohur është një ekzemplar i quajtur Sue në Muzeun Field në Çikago, në 12.3 metra i gjatë, megjithëse një T-Rex do të kishte qenë më i madh se këta gjarpërinj.

Rruaza më e madhe e Vasukit ishte rreth 11.1 cm e gjerë. Vasuki duket se ka pasur një trup të gjerë cilindrik ndoshta rreth 44 cm të gjerë. Kafka nuk u gjet.

"Vasuki ishte një kafshë madhështore," tha Datta. "Mund të ketë qenë një gjigant i butë, që e mbështet kokën në një pjesë të ngritur të formuar nga mbështjellja e trupit të tij masiv për pjesën më të madhe të ditës ose që lëviz ngadalë nëpër kënetë si një tren i pafund. Në disa mënyra më kujton (gjarprin gjigant imagjinar) Kaa-në nga Libri i Xhunglës.

Image

Studiuesit nuk janë të sigurt se çfarë gjahu ka ngrënë Vasuki, por duke marrë parasysh madhësinë e tij mund të kishte përfshirë krokodilët. Fosilet e tjera në zonë përfshinin krokodilët dhe breshkat, si dhe peshqit dhe dy balena primitive, Kutchicetus dhe Andrewsiphius.

Vasuki ishte një anëtar i familjes së gjarpërinjve Madtsoiidae që u shfaq afërsisht 90 milionë vjet më parë, por u zhduk rreth 12,000 vjet më parë. Këta gjarpërinj u përhapën nga India përmes Euroazisë jugore dhe në Afrikën veriore pasi nënkontinenti indian u përplas me Euroazinë rreth 50 milionë vjet më parë, tha Bajpai.

Kjo ishte një familje mbizotëruese gjarpërinjsh gjatë fazave të mëvonshme të epokës së dinozaurëve dhe në Cenozoikun e hershëm para se të binte diversiteti i saj, shtoi Bajpai.

"Gjarpërinjtë janë krijesa të mahnitshme që shpesh na lënë të habitur për shkak të madhësisë, shkathtësisë dhe rrezikshmërisë së tyre", tha Datta.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco