Spiralja misterioze blu në qiellin e Hawaiit, agjensia japoneze hapsinore ka një shpjegim për këtë

Spiralja misterioze blu në qiellin e Hawaiit, agjensia japoneze hapsinore ka një shpjegim për këtë

08:54, 30/01/2023
A+ Aa A-

Një imazh misterioz u formua në qiellin e Hawaiit rreth një javë më parë teksa u shfaq një objekt blu në formë spirale.

Forma e pazakontë u vërejt nga Observatori Kombëtar Astronomik i Teleskopit Subaru të Japonisë më 18 janar mbi Mauna Kea në Hawaii. 

Kur Observatori Kombëtar Astronomik i vendit  ndau zbulimin në kanalin e tij zyrtar në YouTube, ekipi shkroi:

“Në fillim ishte vetëm një pikë e vogël. Më pas ai qëlloi atë që dukej si një hark. Ajo u bë pak më e madhe. Një pikë e ndritshme u shfaq në pikë dhe më pas u rrit dhe u kthye në një spirale.'

Siç pritej, pati spekulime. “Është një çarje në vazhdimësinë e hapësirë-kohës”, komentoi dikush i ndikuar qartë nga filmat e Marvel.

 Por siç rezulton, shkaku i vërtetë i kësaj vorbulle blu misterioze në qiell është i njëjti shkak që shkakton shumë fenomene të tjera të pazakonta këto ditë.

Agjencia japoneze hapësinore vuri në dukje se pamja e çuditshme në qiell duket se është e lidhur me lëshimin e fundit të satelitit të SpaceX. 

SpaceX lëshoi ​​me sukses raketën e saj Falcon 9 nga Cape Canaveral, Florida më 18 janar. Pasi një raketë të lëshohet në hapësirë ​​dhe të bëhet satelit, ajo do të kthehet në tokë - por jo para se të hedhë pjesën tjetër të karburantit të raketës. Që shpjegon spiralen blu që rrotullohet.

Pra, kur karburanti i raketës hidhet nga raketa, ajo ngrin dhe kristalizohet në një formë spirale dhe më pas ndriçohet nga dielli. Sipas Spaceweather.com, "spiralet e SpaceX" janë mjaft të zakonshme mbi Paqësorin.

Në qershor 2022, në Zelandën e Re u vu re i njëjti fenomen mbi qiell menjëherë pas një lëshimi tjetër satelitor SpaceX. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco