Shkencëtarët kapin momentin kur vrima e zezë supermasive ‘ha’ një yll

Shkencëtarët kapin momentin kur vrima e zezë supermasive ‘ha’ një yll

08:46, 30/01/2023
A+ Aa A-

Shkencëtarët në NASA kanë kapur një vrimë të zezë supermasive duke ngrënë një yll. 

Nëpërmjet teleskopit Hubble, ata panë vrimën e zezë supermasive duke e kthyer një yll në atë që dukej si një donut i madh, përpara se ta gëlltitnin të gjithë.

Procesi tepër i rrallë quhet "ngjarja e ndërprerjes së baticës" dhe sipas NASA-s, është një nga gjërat më komplekse dhe më të dhunshme që dihet të ndodhë në universin tonë.

Një vrimë e zezë është një yll që është shembur nga brenda nën presionin e peshës së vet, me dritën që nuk mund të shpëtojë falë tërheqjes së pamasë të gravitetit.

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që kapet një ngjarje si kjo.

Më shumë se 100 ngjarje të ndërprerjes së baticës janë vëzhguar nga shkencëtarët, duke përfshirë një në vitin 2021 që shkencëtarët e NASA-s vunë re të ndodhte në një galaktikë tjetër.

Megjithatë, ndryshimi këtë herë është se Hubble vëzhgoi se ndodhte në dritën ultravjollcë (UV), në krahasim me dritën me rreze X.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco