Zbulohet në Grenlandë një koloni e re e arinjve polarë, më të izoluarit në planet

Zbulohet në Grenlandë një koloni e re e arinjve polarë, më të izoluarit në planet

13:10, 17/06/2022
A+ Aa A-

Shkrirja e shpejtë e akullit të detit në Arktik përbën një kërcënim serioz për mbijetesën e arinjve polarë, të cilët e përdorin atë si një platformë për të gjuajtur foka. Por shkencëtarët kanë identifikuar një popullatë të re arinjsh polarë në Grenlandën juglindore, të cilat përdorin copa akulli që shkëputen nga akullnajat e ujërave të ëmbla në rajon.

Zbulimi i tyre, i përshkruar në një studim të botuar të enjten në revistën prestigjioze "Science", hap mundësinë që të paktën disa përfaqësues të kësaj specie të mund të mbijetojnë gjatë shekullit, duke ditur se akulli i detit Arktik përfundimisht duhet të zhduket plotësisht gjatë verës.

"Një nga pyetjet kryesore është se ku do të jenë në gjendje të qëndrojnë arinjtë polarë," i tha AFP Kristin Laidre, një shkencëtare në Universitetin e Uashingtonit dhe Institutin e Burimeve Natyrore të Grenlandës.

Ajo dhe kolegët e saj fillimisht kaluan dy vjet duke intervistuar gjuetarët inuit. Më pas ata filluan punën e tyre në terren, të kryer midis 2015 dhe 2021, në një rajon të nënstudiuar për shkak të motit të paparashikueshëm, reshjeve të mëdha të borës dhe maleve.

Çdo vit, studiuesit kalonin një muaj atje, në pranverë, duke qëndruar sa më afër vendit të jetës së këtyre arinjve polarë, dy orë larg me helikopter. Rezervat e karburantit duhej të vendoseshin paraprakisht në rrugë.

Kjo popullsi ka apriori disa qindra individë. Arinjtë u pajisën me pajisje gjurmuese satelitore dhe u mblodhën mostra të ADN-së, ose duke kapur disa prej tyre ose duke përdorur shigjeta për të marrë biopsi.

"Kjo është popullata më e izoluar gjenetikisht e arinjve polarë në planet ," tha bashkëautori i studimit Beth Shapiro, një gjenetiste në Universitetin e Kalifornisë, Santa Cruz. “Ne e dimë se kjo popullsi ka jetuar veçmas nga arinjtë e tjerë polarë për të paktën disa qindra vjet. »

Ndryshe nga kushërinjtë e tyre, këta arinj polarë janë më shumë trup shtëpie dhe nuk shkojnë larg për të gjuajtur.

Izolimi i tyre rrjedh nga gjeografia e vendit ku ata jetojnë: një peizazh kompleks fjordësh në majën jugore të Grenlandës, shumë poshtë Rrethit Arktik, pa ku të shkojnë.

Në perëndim male mbresëlënëse dhe në lindje ujërat e ngushticës së Danimarkës, me një rrymë të shpejtë përgjatë brigjeve, në drejtim të jugut.

Vazhdimi pas reklamës“Kur e gjejnë veten të mbartur nga kjo rrymë, ata kërcejnë nga akulli dhe ecin përsëri në fjordet e tyre ”, shpjegoi Kristin Laidre. Sipas studiuesve, disa arinj duhej të udhëtonin më shumë se 150 kilometra për t'u kthyer në shtëpi.

Ndërsa akulli i detit (uji i detit) ofron një platformë gjuetie për shumicën e rreth 26,000 arinjve polarë të Arktikut, në juglindje të Grenlandës arinjtë polarë kanë akses në të vetëm për katër muaj. , midis shkurtit dhe fundit të majit.

Gjatë tetë muajve të tjerë, ata mbështeten në copa akulli të ujërave të ëmbla që shkëputen nga akullnajat dhe përfundojnë direkt në det.

"Kombinimi i fjordeve, prodhimi i lartë i akullit dhe rezervuari i madh i akullit nga shtresa e akullit të Grenlandës, është ajo që aktualisht siguron furnizim të vazhdueshëm me akull nga akullnajat," tha Tëila Moon, bashkëautore, në një deklaratë. studim.

Mbetet shumë për t'u studiuar në arinjtë polarë të kësaj pjese të Grenlandës. Matjet kanë treguar se femrat e rritura janë disi më të vogla se mesatarja dhe duket se kanë më pak të rinj. Por është e vështirë të nxirren përfundime në mungesë të të dhënave afatgjata.

Kristin Laidre paralajmëron se duhet të kemi kujdes nga vendosja e shumë shpresave në këtë studim. Arinjtë polarë – kafshë ikonë në vetvete, por edhe një burim i çmuar për njerëzit e rajonit – nuk do të shpëtohen pa veprime urgjente për të luftuar ndryshimet klimatike.

Por kjo popullsi mund të ketë një shans më të mirë për të mbijetuar se të tjerët. Dhe rajone të tjera të Grenlandës kanë akullnajat që përfundojnë drejtpërdrejt në det, ato mund të bëhen në të ardhmen streha të vogla klimatike. /Përg, Syri,net, Marrë nga.nouvelobs.com/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco