Shkencëtarët paralajmërojnë: Një pandemi shkatërruese mund të vijë nga planeti Mars

Shkencëtarët paralajmërojnë: Një pandemi shkatërruese mund të vijë nga planeti Mars

13:00, 01/05/2021
A+ Aa A-

Komunikacioni ajror  NASA dhe Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA) po punojnë së bashku për të sjellë mostra nga shkëmbinj që ndodhen në Mars  në Tokë për testim të detajuar

Kthimi i mostrave të paprishura të Marsit në Tokë ka qenë një nga ëndrrat më të mëdha të shkencëtarëve për breza me radhë, sipas deklaratës së NASA-s. 

 

Sidoqoftë, Dr. Gilbert Levin nuk është shumë entuziast për këtë.

Levin, i cili punoi si inxhinier në programin Viking të NASA-s nga 1975 deri në 1983, i tha Daily Star se mikroorganizmat në Planetin e Kuq mund të shkaktonin një pandemi shkatërruese të murtajës, ndaj së cilës Toka është e prekshme.

"Edhe nëse mostrat sillen në Tokë në kontejnerë të sigurt, unë jam i shqetësuar se disa prej tyre mund të kenë gjasa të shpëtojnë nga laboratori ku do të hapet kontejneri," tha Levin.

Nga ana tjetër, shkencëtarët nga ICAMSR shprehën një paralajmërim të ngjashëm, duke iu referuar librit të astronomit Carl Sagan, Lidhja Kozmike, botuar në 1973:

"Marsi ka një mjedis biologjikisht kompleks. Nëse mostrat nga këtu transportohen në mjedise tokësore në Tokë, patogjenë dhe organizma mund të shkaktojnë dëme të mëdha biologjike mund të ndodhin."

Nga ana tjetër, drejtori i ICAMSR Barry DiGregorio tha se mënyra për të sjellë në mënyrë të sigurt mostrat e mbledhura nga Marsi do të ishte mbajtja e tyre në Stacionin Hapësinor Lunar Gateway para Tokës. 

Kështu, mostrat mund të studiohen pa rrezikun e lëshimit të infeksionit tek tokësorët të cilët nuk janë të imunizuar nga shpërthimet e Marsit.

"Kjo është mënyra e vetme për të garantuar ruajtjen 100 përqind të biosferës së Tokës," tha DiGregorio. 

Sidoqoftë, ESA deklaroi në një prej raporteve të saj të fundit se nuk është një nevojë urgjente për të sjellë mostra në laboratorë në Tokë menjëherë.

Sidoqoftë, vetëm laboratorët në Tokë kanë pajisje të përparuara për të kryer të gjitha testet e nevojshme që do të lejojnë të nxjerrin konkluzione në lidhje me gjeologjinë dhe historinë e Marsit.

 Drejtoresha e shkencës planetare e NASA-s, Lori Glaze, tha:

 "Ne aktualisht po punojmë me mjete laboratorike më të fundit që nuk mund t'i transportojmë në Mars. Kjo është arsyeja pse ne synojmë të fitojmë njohuri të reja duke ekzaminuar mostrat e marra nga Marsi ”. 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco