Ja kush janë ekonomitë më inovative në botë për 2021-in

Ja kush janë ekonomitë më inovative në botë për 2021-in

13:50, 07/04/2021
A+ Aa A-

Hulumtimi i kancerit, alternativat e mishit dhe teknologjitë e shtëpive të zgjuara janë ndër zhvillimet kryesore të kohës sonë.

 Por cilat vende janë liderë botërorë në kërkimin dhe zhvillimin, veprimtarinë e patentave, dendësinë e teknologjisë së lartë dhe gjithçka që vjen me nxitjen e inovacionit? 

Një renditje e Bloomberg e lëshuar sot tregon vendet më inovative sipas vlerës së indeksit. 

Koreja e Jugut u rendit në vendin parë në 2021, pasi Gjermania fitoi renditjen në vitin 2020.

Vendi i Azisë Lindore kishte qenë në krye të listës gjithashtu nga 2014 në 2019.

SH.B.A. u rendit e 11-ta, duke humbur tre radhë në dy vjet dhe doli nga 10 më të mirët për herë të parë.

Renditja përfshin faktorë të tillë si shpenzimet për hulumtim dhe zhvillim, numrin e aplikimeve për patenta vendase dhe numrin e ndërmarrjeve publike të brendshme të teknologjisë së lartë. 

Koreja e Jugut shënoi 90.49 nga 100 pikë të mundshme, siç tregon grafiku ynë. 

Hollanda dhe Danimarka ishin vendet më të përmirësuara midis 10 më të mirëve, duke u ngjitur përkatësisht në katër dhe dy radhë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco