Zgjimi herët mund të jetë një shenjë e Alzheimer, zbulon studimi

Zgjimi herët mund të jetë një shenjë e Alzheimer, zbulon studimi

11:14, 20/08/2020
A+ Aa A-

Të qënit ‘një person mëngjesi’ mund të jetë e lidhur me zhvillimin e sëmundjes Alzheimer.

Shkencëtarët kanë zbuluar se zgjimi herët në mëngjes është i lidhur me një mundësi më të lartë për sëmundjen.

Skuadra nga Imperial College London studio mbi gjysmë milioni individësh dhe analizoi informacionin e tyre gjenetik, si dhe rutinën e tyrë të gjumit.

Ata zbuluan se personat me dyfishin e rrezikut gjenetik për Alzheimer kishin më shumë mundësi ta quanin veten ‘njerëz mëngjesi’. Ata gjithashtu flinin më pak.

Këto rezultate gjithsesi, nuk tregojnë se të qënit një person i tillë shkakton demencë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco