Vaji i kanabisit përmirëson funksionimin e trurit, tregon studimi

Vaji i kanabisit përmirëson funksionimin e trurit, tregon studimi

11:29, 12/08/2020

Vetëm një dozë vaji kanabisi ka treguar se përmirëson qarkullimin e gjakut në pjesë të ndryshme të trurit, sugjeron një studim i ri.

Kërkuesit zbuluan se përbërësi kryesor te marihuana rrit qarkullimin e gjakut në hipokampus, pjesën e trurit përgjegjëse për kujtesën dhe të mësuarit.

Ai rrit gjithashtu qarkullimin e gjakut në pjesët përgjegjëse për marrjen e vendimeve.

Skuadra nga University of College London shprehet se zbulimet mund të ofrojnë terapi më produktive për ata që vuajnë nga sëmundje që prekin kujtesën si Alzheimer.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco