Matematika ndihmon në kuptimin e sjelljeve të zogjëve, ja si vepruan shkencëtarët

Matematika ndihmon në kuptimin e sjelljeve të zogjëve, ja si vepruan shkencëtarët

12:29, 11/08/2020

Modelet matematikore të dizajnuara nga Alan Turing kanë ndihmuar shkencëtarët të mësojnë pse zogjtë e ndajnë tufën e tyre në pozicione të ndryshme gjatë fluturimit.

Ekspertë nga University of Sheffield përdorën modelet e Turing për të mësuar më shumë rreth zogjëve.

Skuadra ndoqi rrugën e gjatë të ndjekur prej tyre dhe i analizoi.

Ata përdorën modelet për të zbuluar sjelljet që krijojnë forma të caktuara në tufat e zogjëve në fluturim.

Studentja Natasha Ellison udhëhoqi studimet dhe shprehet se zbulimet matematikore mund të na ndihmojnë të kuptojmë më shumë për natyrën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco