Avionët e së ardhmes tashmë janë këtu, skuadra krijon karburantin ‘e pastër’

Avionët e së ardhmes tashmë janë këtu, skuadra krijon karburantin ‘e pastër’

11:25, 11/08/2020

Aeroplanët që nuk krijojnë asnjë ndotje në qiell mund të jenë pjesë e realitetit tonë brenda pak vitesh falë shkencëtarëve britanikë që po zhvillojnë një teknologji që i lejon atë të punojnë me amoniak.

Bashkëpunimi ndërmjet firmës Reaction Engines dhe UK Science and Technology Facilities Council mund ta zëvendësojë karburantin ndotës me amoniak.

Ndryshe nga avionët me kerosene si karburant, amoniaku sjell më pak rrezik për shpërthim dhe digjet pa emetuar dioksid karboni.

Amoniaku mund të ruhet në krahët e avionit dhe siguron një zgjidhje më të sigurtë për pasagjerët dhe mjedisin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco