Njihuni me veteranin e luftës së Irak, burri i parë pa këmbë që ngjiti malin Matterhorn

Njihuni me veteranin e luftës së Irak, burri i parë pa këmbë që ngjiti malin Matterhorn

11:58, 09/08/2020

Një veteran që humbi të dyja këmbët duke luftuar në Irak, është bërë burri i parë pa këmbë që ngjit malin e lartë Matterhorn.

Neil Heritage, 39,  së bashku me mikun e tij Mark Hooks, arritën të ngjisin me sukses majën alpine të premten.

Edhe pse gjatë ngjitjes këmba proteze e Heritage ra, ai nuk ndaloi dhe arriti në majë.

Ish-ushtari nuk është i panjohur për sfida të tilla. Në vitin 2012 ai voziti përgjatë Atlantikut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco