Rikthehen ‘dritaret e verës’, pandemia e koronavirusit risjell krijimin e kohës së murtajës

Rikthehen ‘dritaret e verës’, pandemia e koronavirusit risjell krijimin e kohës së murtajës

11:13, 09/08/2020

Restorantet dhe baret në Itali kanë filluar të rihapin ‘dritaret e verës’ si një masë kreative për të siguruar distancën sociale.

Gjenden pothuajse 300 dritare të vogla në rajonin verior të Italisë, Toskanën, ku 150 prej tyre ndodhen në Florence.

Tradicionalisht, ‘dritaret e verës’, të njohur si ‘buchette del vino’, përdoreshin rreth vitit 1630, ku murtaja sundonte vendin.

Dritarja u lejon tregtarëve tu japin klientëve verën pa qënë në kontakt me ta.

Tashmë që bota po lufton një tjetër pandemi, duket se dritaret janë rihapur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco