Apple bashkëpunon me universitetin e Kalifornisë, studimi për kuptimin e depresionit

Apple bashkëpunon me universitetin e Kalifornisë, studimi për kuptimin e depresionit

14:34, 05/08/2020

Monitorët e gjumit të iPhone, orave Apple dhe Beddit do të përdoren për të hetuar se si gjumi, aktiviteti fizik, rrahjet e zemrës dhe rutina ditore ndikon në depresion.

Studimi 3 vjeçar është pjesë e projektit të University of California, Los Angeles (UCLA) 'Depression Grand Challenge' në mbështetje me Apple.

Apple bleu Beddit, një firmë që prodhon ndjekës gjumi që vendosen në dyshekun e gjumit.

Sfida kërkon të identifikojë faktorët që i bëjnë njerëzit më të predispozuar ndaj depresioni dhe të kuptojë ndryshimet që kjo gjendje shkakton në trup.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco