Shkencëtarët krijojnë kamerën mikroskopike, vendoset në shpinën e insekteve

Shkencëtarët krijojnë kamerën mikroskopike, vendoset në shpinën e insekteve

13:42, 16/07/2020

Shkencëtarët kanë krijuar një kamera të vogël robotike, e cila mund të lidhet në shpinën e një insekti dhe të regjistrojë botën nga perspektiva e tij.

Kamera e GoPro për insektet u krijua nga shkencëtarët në SHBA dhe peshon vetëm 250 miligramë.

Kjo masë është afërsisht 1/10 e masës së një letre loje.

Kamera e teknologjisë së lartë operohet lehtësisht me anë të Bluetooth.

Ajo arrin të kapë filmime me një shkallë prej deri në 5 shkrepjesh për sekondë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco