Misioni i parë arab drejt Marsit shtyhet për shkak të motit të keq

Misioni i parë arab drejt Marsit shtyhet për shkak të motit të keq

12:57, 14/07/2020

Misioni i parë arab drejt Marsit ishte planifikuar për ditën e sotme në një raketë japoneze, por është shtyrë deri të enjten tjetër.

Raketa Al-Amal është dizejnuar në 6 vitet e fundit si një mënyrë për të simuluar shkencën dhe teknologjinë në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ajo ishte planifikuar të linte qendrën hapësinore japonezeTanegashima Space Center në orën 21:51, por tashmë do të niset në datë 16, 21:43 BST.

Raketa do të dojë 7 muaj para se të mbërrijë në Planetin e Kuq. Kur të mbërrijë, ajo do të qëndrojë në orbitë për një vit të plotë marsian, 687 ditë tokësore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco