Kompania inovative hedh hapin e parë drejt fluturimeve supersonike komerciale

Kompania inovative hedh hapin e parë drejt fluturimeve supersonike komerciale

16:06, 12/07/2020

Rreth 50 vite pasi avioni Concorde fluturoi për herë të parë, një tjetër avion supersonik po bëhet gati.

Firma Boom Supersonic ka lajmëruar se së shpejti do të jetë gati avioni XB-1.

Ai do të jetë një prototip i avionëve të ardhshëm që do të prodhohen në 7 tetor.  

Fluturimet test do të fillojnë në 2021.

Kjo manovër do të ndihmojë të shtrojë rrugën për fluturimet e para supersonike komerciale.

Fluturimi i fundit i tillë ishte ai i 2003.

“XB-1 është hapi i parë që do të sjellë udhëtimin supersonik në botë,” tha Blake Scholl, themelues dhe CEO i Boom Supersonic në një deklaratë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco