Roboti prind, kompania krijon djepin me inteligjencë artificiale

Roboti prind, kompania krijon djepin me inteligjencë artificiale

15:29, 10/07/2020

Një kompani teknologjie në San Francisco ka gjetur një mënyrë për të ndihmuar foshnjat që të flenë pa zgjuar prindërit gjatë gjithë natës.

I përshkruar si një ‘gardian foshnjash’, djepi është i pajisur me sensorë që ndiejnë lëvizjet dhe mikrofonë për të kuptuar nëse fëmija është në gjumë apo jo.

Kur fëmija të zgjohet, programi i inteligjencës artificiale ndizet dhe fillon të tundë djepin.

Me kalimin e kohës, sistemi do të mësohet me mënyrën si fëmija fle.

Kështu ai do të ketë mundësinë të përshtasë tundjen në bazë të kohës, kur ai mund të zgjohej.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco