NASA ndërton raketën për në Psyche, asteroidin e mbushur me gurë të shtrenjtë

NASA ndërton raketën për në Psyche, asteroidin e mbushur me gurë të shtrenjtë

14:52, 10/07/2020

NASA ka filluar të punojë me ndërtimin e një rakete hapësinore që do të dërgohet për të eksploruar një asteroid të pasur në metale me vlerë më shumë se $10,000 kuadrilionë.

Ka aq shumë metale të shtrenja në asteroid sa mund të bënin të gjithë njerëzit miliarderë, nëse kthehen në Tokë.

NASA mbaroi modelimin dhe filloi ndërtimin e raketës që do të fluturojë për në asteroidin Psyche.

Ajo do të jetë një nga raketat e SpaceX Falcon Heavy.

Nisja është planifikuar për në gusht 2020.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco