NASA zbulon galaksinë ‘puplore’, unike në llojin e saj

NASA zbulon galaksinë ‘puplore’, unike në llojin e saj

14:31, 07/07/2020

Teleskopi Hubble i NASA-s ka kapur një foto mahnitëse të një galaksie të sapo-zbuluar.

Pamja standarde spirale e saj plotësohet nga paraqitje e një ‘puple’ delicate rreth cepave.

Ajo quhet NGC 2275 dhe ndodhet 67 milionë vite drite larg Tokës në yjësinë e Gaforres.

Imazhi u kap me anë të Hubble dhe kërkoi ekspertizën e astronomëve nga agjencia europiane hapësinore dhe ajo amerikane.

Kjo galaksi puplore është unike, pasi ka ‘krahë’ më të përkufizuar dhe të fortë.

Ata përbëhen nga re gazi që janë shpërndarë në hapësirë me kalimin e kohës për shkak të rrotullimit të galaksisë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco