Bluza ‘e zgjuar’ zbulon nëse jeni në menopauzë ose jo

Bluza ‘e zgjuar’ zbulon nëse jeni në menopauzë ose jo

11:31, 07/07/2020

Një bluzë e teknologjisë së lartë, e pajisur me sensore të vegjël, mund të diagnostikojë menopauzën te një grua.

Veshja vishet gjatë për të matur ndryshime në temperaturë dhe nivelin e djersitjes që shkaktohen nga afshet e menopauzës.

Sensorët ndodhen shumë pranë me lëkurën dhe lexojnë informacione një herë në 30 sekonda.

Rezultatet kopjohen më pas në kompjuterin e një doktori me anë të Bluetooth.

Shkencëtarët e kësaj shpikje kineze shpresojnë se kjo do të ndihmojë në diagnostikimin e menopauzës, duke u dhënë grave akses më të shpejtë në trajtimin e simptomave.

Diagnoza tashmë mund të marrë shumë vjet dhe sjell shumë probleme te gratë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco