Fansat e filmave horror reagojnë më mirë ndaj pandemisë, tregon studimi

Fansat e filmave horror reagojnë më mirë ndaj pandemisë, tregon studimi

14:09, 02/07/2020
A+ Aa A-

Filmat që portretizojnë fundin e botës ose shfaqin skenare apokaliptike kanë ndihmuar shikuesit të përballen me pandeminë e koronavirusit, tregon studimi.

Psikologët kanë zbuluar se njerëzit që shohin filma që tregojnë kaos social dhe kolaps të rregullit botëror janë më të përgatitur për virusin.

Fansat e këtij zhanri, ku përfshihen pushtimet e alienëve, apokalipsin dhe filmat me zombie, shfaqën nivele më të larta të përgatitjes në eksperimente.

Personat që kanë parë filma horror muajt e fundit kanë treguar gjithashtu një përgjigjie psikologjike më të fortë ndaj pandemisë.

Kërkuesit thonë se ekspozimi ndaj skenave fiktive të frikshme krijojnë strategji mbrojtëse në trurin e njeriut që mund të jenë të dobishme në situata të jetës reale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco