Zbulohet misteri, ja si u ndërtua vërtet Stonehenge

Zbulohet misteri, ja si u ndërtua vërtet Stonehenge

10:33, 02/07/2020

Një nga misteret e epokës neolitike sapo është zbuluar.

Bëhet fjalë për Stonehenge dhe si është ndërtuar ai.

Arkeologët mund të kenë arritur në një teori shumë të besueshme. Duke përdorur analiza kimike, ata kuptuan ngjashmërinë mes 6 gurëve gjigantë me disa gurë pranë Abergavenny, pak më larg kufirit anglez.

Ky zbulim i ka bërë të besojnë se gurët u transportuan përmes tokës, nëpërmjet rrugës që lidh Wales me Londrën e sotme.

Kjo ka hedhur poshtë teoritë e mëparshme që sugjeronin transportimin nga uji, apo teoritë e konspiracionit që ua japin meritën e ndërtimit të Stonehenge alienëve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco