SHBA prodhon robotin që vret koronavirusin në ajër

SHBA prodhon robotin që vret koronavirusin në ajër

12:23, 29/06/2020
A+ Aa A-

Universiteti MIT në SHBA po zhvillon një robot, i cili mund të vrasë koronavirusin në një sipërfaqe afro 400 metra katrorë duke përdorur rrezatimin ultravjollcë.

Makineria autonome përdor një lloj të veçantë të rrezeve ultraviolet, të njohura si UVC, për të vrarë mikroorganizma dhe për të përhapur ADN-në e tyre.

UVC e emetuar nga roboti vret 90% të copëzave të koronavirusit në 30 minuta.

Për shkak se ky rrezatim është i dëmshëm, roboti duhet ta bëjë të gjithë punën vetëm dhe gjatë kohës që punonjësit kanë mbaruar turnin.

Besohet se ai do të përdoret në fabrika dhe zyra.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco