Një kërkim shkencor hedh poshtë çdo gjë që besohej për aspirinën

Një kërkim shkencor hedh poshtë çdo gjë që besohej për aspirinën

12:49, 03/06/2020

Aspirina është një ndër mjekimet më të përdorua në botë, shumë herë pa recetë. 

Ekziston një mendim se marrja e një gjysmë aspirine çdo ditë në mëngjes parandalon infarktin.

Por një studim i publikuar në 'British Journal' nga Clinical Pharmacology tregon se nuk ka asnjë provë që e mbështet atë.

Kërkimi fokusohej në rreziqet dhe përfitimet e marrjes së aspirinës në doza të ulëta.

Ai zbuloi se ky konsum shfaqte si rrezik hemorragjinë dhe kjo gjë prevalonte mbi çdo përfitimi të mundshëm të tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco