Kërkuesit zbulojnë zonën me ajrin më të pastër në botë

Kërkuesit zbulojnë zonën me ajrin më të pastër në botë

11:28, 03/06/2020
Kërkuesit kanë identifikuar zonën që ka ajrin më të pastër në të gjithë botën.
Ajo gjendet në një rajon në Oqeanin Jugor në bregun e Antartikës.
Një skuadër shkencëtarësh nga universiteti Colorado State University, nën drejtimin e Sonia Kreidenëeis, ishin kurioz për të marrë vesh se sa larg ishin përhapur copëzat e papastërtisë të krijuara nga industria dhe aktiviteti njerëzor.
Për ta zbuluar këtë ata lundruan deri në Oqeanin Jugor. Duke matur karakteristikat e ajrit, ata arritën të kuptonin mungesën e pranisë së këtyre pjesëzave ndotëse.
Mostrat e marra treguan mungesën e aerosolëve apo përbërësve të tjerë që prodhohen nga aktiviteti njerëzor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco