Zbulohet ari i nazistëve me vlerë 1 miliardë euro, besohet se u gropos në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore

Zbulohet ari i nazistëve me vlerë 1 miliardë euro, besohet se u gropos në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore

15:47, 27/05/2020

Njëzetë e tetë tonë arë që besohet të kenë qënë pronë e nazistëve mund të jetë zbuluar në perimetrin e një pallati në Poloni, pasi vendodhja ishte përmendur në ditarin e një ushtari SS.

Kallëpet e arit, bizhutë dhe monedhat që mendohet të arrijnë deri në vlerën 1 miliardë euro, besohet se ndodhen ende në tokë, në rrënojat e një pusi të shkatërruar, në tokat përreth pallatit

Hochberg, pranë qytetit Wroclaw.

Kërkues nga institute ‘Polish-German Silesian Bridge Foundation’, të cilët pretendojnë se e kanë gjetur ditarin në një shoqëri masonike, shprehen se thesari është varrosur në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore, së bashku me kufomat e dëshmitarëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco