VIDEO/Korea e Jugut prezanton kamarierin robot, përgatit 60 lloje pijesh dhe nuk transmeton koronavirusin

VIDEO/Korea e Jugut prezanton kamarierin robot, përgatit 60 lloje pijesh dhe nuk transmeton koronavirusin

14:19, 27/05/2020

NjĂ« kafene nĂ« KorenĂ« e Jugut ka instaluar njĂ« robot qĂ« pĂ«rgatit kafen dhe flet me klientĂ«t pĂ«r t’i ndihmuar me porositĂ« e tyre, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« ruajnĂ« distancĂ«n sociale.

Baristi i ri robotik në qytetet Daejeon eleminon nevojën për një punonjës njerëzor, i cili ka më shumë gjasa të përhapë virusin.

Makina pĂ«rshkruhet si ‘e shkathĂ«t dhe e sjellshme’. Ajo mund tĂ« marrĂ« porosinĂ«, tĂ« pĂ«gatisĂ« kafen dhe tĂ« lĂ«vizĂ« pĂ«r nĂ« tavolina.

Roboti mund të përgatisë 60 pije të ndryshme të nxehta, sipas porosisë së klientit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco