Zbulohet prejardhja e asteroidëve që orbitojnë ndërmjet Tokës dhe Marsit, mostra të mara nga anijet kozmike mbërrijnë në Tokë në fund të 2020

Zbulohet prejardhja e asteroidëve që orbitojnë ndërmjet Tokës dhe Marsit, mostra të mara nga anijet kozmike mbërrijnë në Tokë në fund të 2020

13:30, 27/05/2020

Asteroidet Ryugu dhe Bennu, të cilët orbitojnë ndërmjet Tokës dhe Marsit janë formuar pas shkatërrimit të një guri shumë më të madh, kanë zbuluar së fundmi shkencëtarët.

Modele matematikore sugjerojnë se dy asteroidet janë formuar pas krijimit të dy qendrave gravitacionale.

Por ende duhen kryer testime për të konfirmuar teorinë.

Mosta nga Ryugu janë tashmë në bordin e anijes kozmike Japan's Hayabusa2 dhe priten të mbërrijnë në Tokë në fund të 2020.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco