Ja pse SARS-CoV-2 është më i fuqishëm se viruset e tjerë, shkencëtarët zbulojnë si koronavirusi na kthen sistemin tonë imunitar kundër

Ja pse SARS-CoV-2 është më i fuqishëm se viruset e tjerë, shkencëtarët zbulojnë si koronavirusi na kthen sistemin tonë imunitar kundër

12:43, 22/05/2020

Koronavirusi sulmon qelizat tona të gjakut duke bllokuan gjene të caktuara që luftojnë kundër infeksioneve, tregon studimi.

Virusiet, si gripi, zakonisht sulmojnë dy lloj gjenesh, një që parandalon shumimin e tyre dhe një që dërgon qeliza imuniteti në zonën e infeksionit për të vrarë viruse.

Por kërkuesit zbuluan që SARS-CoV-2 sillet ndryshe. Ai inhibon gjenet që ndalojnë shumimin e tij por lejon gjenet që thërrasin qeliza mbrojtëse të sillen normalisht.

 Kjo bën që virusi të shumohet dhe një mbiprodhim qelizash imuniteti të gjenden në mushkëri dhe organe të tjera. Është kjo ajo që nxit më pas inflamacionin e pakontrolluar.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco