Australi/Regjistrohet shpejtësia më e lartë e internetit e parë ndonjëherë, rekordi botëror që tronditi shkencëtarët

Australi/Regjistrohet shpejtësia më e lartë e internetit e parë ndonjëherë, rekordi botëror që tronditi shkencëtarët

11:45, 22/05/2020
A+ Aa A-

Shpejtësia e internetit ka arritur një rekord botëror në Austraali, tregojnë shkencëtarët që shtojnë se me të mund të shkarkohen 1,000 filma HD nën një sekondë.

Skuadra nga universitetet Monash, Swinburne dhe RMIT regjistroi një shpejtësi prej 44,2 terabit në sekondë, hera e parë që shpejtësi të tilla regjistrohen.

Ky është një contrast shumë i madh me shpejtësinë mesatare të internetit në Australi, e cila është rreth 11 megabit për sekondë.

Dr Bill Corcoran, bashkëdrejtues i studimit, tha se zbulimi tregon se infrastrukturat ekzistuese mund të përmirësohen për të sjellë lidhje internet shumë më të forta nga sa kemi përdorur më parë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco