VIDEO e rrallë: Momenti kur atomet bashkohen dhe ndahen

VIDEO e rrallë: Momenti kur atomet bashkohen dhe ndahen

13:31, 21/01/2020

Shkencëtarët kanë arritur për të parë të kapin pamjet kur atomet bashkohen dhe më pas ndahen.

Këto pamje janë historike për shkak se bëhet fjalë për një shkallë rreth gjysmë milionë herë më të vogël se një fije floku.

Duke përdorur metoda të avancuara mikroskopike, shkencëtarët gjermanë dhe anglezë kanë kapur momentin kur bashkohen atomet, që njihen edhe si ‘blloqet që ndërtojnë botën’.

Gjithçka kontrollohet nga mënyra se si ndërveprojën atomet.

Shkencëtarët shpresojnë që të përdorin këtë teknologji për të studiuar reaksionet kimike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco