Njihuni me burgun më të vogël në botë

Njihuni me burgun më të vogël në botë

13:20, 14/01/2020

I vendosur në ishullin Sark në Guernsey, një ishull shumë i vogël midis Anglisë dhe Francës, burgu Sark është burgu më i vogël në botë. 

Ky burg i pazakontë është prej guri, dhe në ditët e sotme ai përfaqëson një tërheqje turistike për shumë njerëz. 

Një nga faktet interesante është se ky 'burg' është ende në përdorim. Autoritetet lokale e përdorin atë për të mbajtur maksimum dy të burgosur.

Kjo rezidencë e stilit të shekullit të 18-të u ndërtua fillimisht si një Shkollë Vajzash në 1841.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco