Një Aston Martin DB4 i rrallë del në ankand për 3.21 milionë $

Një Aston Martin DB4 i rrallë del në ankand për 3.21 milionë $

13:27, 13/12/2019

Një Aston Martin e rrallë që ishte një nga vetëm nëntë të prodhuarat ndonjëherë është shitur për një 3.21 milionë $ në ankand.

Aston Martin DB4 GT e vitit 1961 është mbajtur në gjendje të përsosur pasi ishte në pronësi të një mekaniku të ndjerë për 54 vjet.

Dyert blu të saj tërhoqën shumë interes kur iu nënshtruan ankandit por në fund të fundit u ble nga një koleksionist anonim evropian.

Motori fillimisht ishte në pronësi të industrialistit, Phil Scragg, por iu shit inxhinierit Malcolm Cramp në 1965.

Motori u mbajt në gjendjen e tij origjinale për gjashtë dekadat e ardhshme nga mekaniku dhe është shitur pas vdekjes së tij.

Makina ishte ndërtuar në një linjë prodhimi të veçantë me makinat standarde DB4 GT.
Inxhinierët në atë kohë përdorën perspex kudo, për të ndihmuar që motori të kishte një shpejtësi prej më shumë se 150 mph.

Pavarësisht moshës, Aston Martin mund të bëjë 0 deri në 60 mph në vetëm gjashtë sekonda dhe e gjitha është e mundur nga një motor 4.2 litra.

Marrë nga: www.thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco