NASA prezanton raketën që do t'i çojë njerëzit në Hënë në vitin 2022

NASA prezanton raketën që do t'i çojë njerëzit në Hënë në vitin 2022

11:57, 11/12/2019

Raketa SLS e NASA-s është krijuar për të dërguar njerëzit përsëri në Hënë, si pjesë e misionit të NASA's Artemis, i cili synohet të lëshohet në vitin 2022.

NASA ka zbuluar atë që pretendon se është 'raketa më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë' ; një raketë me gjatësi 65 metra, e quajtur ‘Space Launch System’ (SLS).

Këtë javë, Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine tregoi fazën thelbësore të SLS në Facility Assembly të MichAA-s në Neë Orleans.

Ai tha: "Përfundimi i fazës thelbësore të SLS është një etapë kryesore dhe një dëshmi për ndërmarrjen”. 

Me më shumë se 1100 biznese të mëdha dhe të vogla në 44 shtete që kontribuojnë në projektimin dhe montimin, raketa SLS do të fuqizojë Amerikën të arrijë qëllimin e programit Artemis për të ulur gruan e parë dhe burrin e ardhshëm në Hënë deri në vitin 2024."

Raketa përmban disa nga pajisjet më të sofistikuara të ndërtuara ndonjëherë për fluturimin në hapësirë, sipas NASA.

Marrë nga: www.mirror.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco