Zbulohet një vullkan në zonën më të vjetër të Oqeanit Paqësor

Zbulohet një vullkan në zonën më të vjetër të Oqeanit Paqësor

09:42, 06/12/2019

Një vullkan i vogël, i ri është zbuluar në seksionin më të vjetër të pllakës së Paqësorit.

Ky vullkan 'petit-spot ’është rreth 1.500 metra i lartë dhe mendohet të ketë shpërthyer për herë të fundit më pak se tre milion vjet më parë.

Ky mal nënujor ulet në pjesën perëndimore të Oqeanit Paqësor afër ishullit Minamitorishima një zonë që studiuesit më parë besonin se përbëhej vetëm nga ishuj detarë që formoheshin të paktën 70 milionë vjet më parë.

Zbulimi u bë nga studiues të Universitetit Tohoku, të cilët dyshuan se kishte një vullkan të vogël në zonë pasi hetuan të dhënat e thellësive dhe formave të terrenit nënujor të mbledhura nga Garda Bregdetare e Japonisë.

Për të hetuar këtë teori, ekipi nxori mostra shkëmbi nga toka të mbledhura nga një zhytës i drejtuar që mund të zhytet më shumë se 21,000 metra nën sipërfaqe.

Profesori Naoto Hirano nga Qendra për Studime të Azisë Verilindore tha, 'Zbulimi i këtij Vullkani të ri siguron dhe mundësi emocionuese për ne për të eksploruar më tej këtë zonë, dhe shpresojmë të zbulojmë vullkanin e mëtejshëm të pikave të imta.'

Marrë nga: www.dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco