VIDEO/ Lotus Evija krijon makinën elektrike 2.9 milionë dollarëshe

VIDEO/ Lotus Evija krijon makinën elektrike 2.9 milionë dollarëshe

13:20, 05/12/2019

Lotus Evija do të jetë hiper makina e parë elektrike e gjithanshme britanike.

Kompania thotë se do të jetë makina më e fuqishme prodhuar ndonjëherë e cila ka aftësinë për të përshpejtuar nga 0-186mph (0-300km / h) në më pak se nëntë sekonda, dhe mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej më shumë se 200 mph.

Lotus ka bërë makina sportive fantastike prej vitit 1950 dhe do të kushtojë 2.9 milionë dollarë. Ajo do të jetë makina më e fuqishme që ekziston dhe do të dalë në prodhim dhe treg vitin e ardhshëm.

Çdo rrotë e saj prodhon shumë kuaj fuqi dhe kjo falë edhe baterisë prej 600 kg. Kjo makinë arrin nga 0 në 300 km/h në vetëm pak sekonda. 

Marrë nga: www.bbc.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco