10 qytete dikur të mrekullueshme që nuk ekzistojnë më

10 qytete dikur të mrekullueshme që nuk ekzistojnë më

14:39, 28/11/2019

Më poshtë kemi bërë një përzgjedhje të qyteteve të mahnitshme që humbën me kalimin e kohës. Qytetet e humbura janë vendbanime që ranë me kalimin e kohës për arsye nga më të ndryshmet duke u bërë të pabanueshëm plotësisht.

Disa u rrëzuan për arsye luftërash, si rrjedhojë e mosfunksionimit politik etj ndërsa të tjerë për shkaqe natyrore.

Vendndodhjet e sakta të shumicës së këtyre vendbanimeve janë harruar, por disa prej tyre janë rizbuluar pas shumë shekujsh dhe janë studiuar nga shkencëtarët.  

Disa nga qytetet e humbura në tokë janë:

Marrë nga: www.worldatlas.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco