FOTO/ Cili është libri më i lexuar i të gjitha kohërave?

FOTO/ Cili është libri më i lexuar i të gjitha kohërave?

11:46, 28/11/2019

Duke pasur parasysh të gjitha sukseset e "Fifty Shades Of Grey" të EL James, mund të mendoni se është libri më i njohur në botë. Por do të gabonit.

Libri më i lexuar në botë është Bibla.

Shkrimtari James Chapman krijoi një listë të librave më të lexuar në botë  bazuar në numrin e kopjeve të secilit libër të shitur gjatë 50 viteve të fundit.

Ai zbuloi se Bibla e tejkalon dukshëm çdo libër tjetër, me një shumë të madhe prej 3.9 miliardë kopjesh të shitura gjatë 50 viteve të fundit. 

"Quotations from the Works of Mao Tse-tung"/ "Kuotat nga Punimet e Mao Tse-tung" dolën në vendin e dytë me 820 milionë kopje të shitura, dhe "Harry Potter" doli në vendin e tretë me 400 milionë kopje të shitura.

Jared Fanning, në profesion dizajner, krijoi një infografik (më poshtë) me librat më të lexuar në botë, bazuar në studimin e Chapman.ImageMarrë nga: www.businessinsider.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco