Kuriozitete që nuk i kemi ditur për Ludwig van Beethoven

Kuriozitete që nuk i kemi ditur për Ludwig van Beethoven

11:26, 28/11/2019

Ludwig Van Beethoven ishte një kompozitor dhe pianist gjerman i cili mbetet një nga muzikantët më të njohur dhe me ndikim i epokave klasike dhe romantike, dhe konsiderohet të jetë një nga kompozitorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Beethoven shpesh herë e zhyste kokën në ujë të ftohtë para se të kompozonte! Ai e bëri këtë për t’u freskuar dhe për të stimuluar një gjendje freskie e kthjelltësie për veten përpara se të niste të kompozonte muzikë.

Por ky nuk është elementi i vetëm që karakterizon artistin e madh të muzikës botërore. Më poshtë edhe disa fakte interesante që nuk i keni ditur për të:

1. Ai ishte në të vërtetë Ludwig van Beethoven i tretë në familjen e tij.

2. Ai studioi muzikë me mësuesin e Mozart-it, Franz Joseph Haydn.

3. Bethoven nuk kishte fat në dashuri.

4. Ai vdiq gjatë një stuhie në moshën 56 vjeçare më 26 Mars 1827.

Marrë nga: www.medium.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco