FOTO/ Hapet në Kinë atriumi më i lartë në botë

FOTO/ Hapet në Kinë atriumi më i lartë në botë

10:57, 21/11/2019

Një ndërtesë e projektuar nga Zaha Hadid Architects është hapur në Pekin duke paraqitur atriumin më të gjatë në botë.

Kulla Leeza SOHO është e vendosur në rrethin e biznesit Fengtai të kryeqytetit kinez dhe përmban 45 zyra të reja dhe hapësira biznesi.

Është ideuar nga firma arkitekturore e themeluar nga arkitekti i njohur britanik-irakian, Zaha Hadid, i cili vdiq në vitin 2016.

Dizajni unik i ndërtesës përmban dy kulla të dallueshme përdredhëse, të mbyllura nga një guaskë e vetme e fasadës me një atrium që shtrihet në të gjithë lartësinë e ndërtesës.

Kjo godinë përbën atriumin më të lartë në botë në 194.15 metër i cili rrotullohet nëpër ndërtesë ndërsa kulla ngrihet për të riorganizuar katet e sipërme.

Studioja vëren se atriumi do të kryqëzohet nga katër ura të veçanta që lidhin dy gjysmat e ndërtesës në nivele të ndryshme.

Marrë nga: www.cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco