Zona e raketave bërthamore mbyllur prej vitit 1980, del në shitje për 395,000 dollarë

Zona e raketave bërthamore mbyllur prej vitit 1980, del në shitje për 395,000 dollarë

12:25, 14/11/2019

Një reaktor bërthamor i dekompozuar në zemër të shkretëtirës së Arizonës ka dalë në treg për 395,000 dollarë.

Agjentët e pasurive të patundshme kanë postuar ish-kompleksin e raketav në shitje, i cili përfshin një territor prej 13 hektarësh dhe ndodhet rreth 35 milje në veri të Tucson.

Megjithëse njerëzit nuk kanë jetuar kurrë në këtë kompleks, ajo dikur ishte relike e Luftës së Ftohtë

Ku gjendej edhe një raketë balistike ndërkontinentale Titan II.

Titan II ishte një raketë e aftë për të goditur një objektiv 6.000 milje larg ndërsa përmbante një ngarkesë bërthamore që është 600 herë më e fuqishme se bomba atomike që shfarosi Hiroshiman. 

Zona ishte një nga 18 ambientet e raketave që u ndërtuan rreth Tucson duke filluar në fillim të viteve 1960.

Qeveria ka vendosur ta nxjerrë atë në shitje së bashku me truallin që shtrihet nën të.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco