Fotografi dokumenton njerëz që presin në vende të ndryshme të botës

Fotografi dokumenton njerëz që presin në vende të ndryshme të botës

08:25, 13/11/2019

Fotografi, Dieter Leistner ka kaluar 40 vjet duke bërë fotografi të njerëzve duke pritur në stacionet e trenit, stacionet e autobusëve dhe qoshet e rrugës. 

Në atë kohë, ai ishte dëshmitar i një ndryshimi të madh shoqëror.

Nga udhëtarët me fytyrë të ngrirë në Poloninë komuniste, deri në një stacion autobusi të Seulit, i ndërtuar për të ngjarë me një televizor, imazhet e tij në dukje të pafajshme dokumentojnë evolucionin e modës, arkitekturës dhe transportit gjatë dekadave.

Por, fotografi gjerman thotë se ai ka identifikuar vetëm dy dallime të mëdha në mënyrën se si njerëzit presin: ‘Ne pimë më shumë duhan dhe lexojmë më pak libra’, tregon ai.

Po ashtu, fotografitë e tij demonstrojnë diçka universale në lidhje me reflektimin, mërzinë dhe shpërqendrimin që shpaloset në tranzitet nëpër botë. Ky shekull ka shumë e më shumë telefona celularë gjithashtu.Image

Image

Image

Image

Marrë nga: www.cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco