Pse në këtë vend ndërtohen male artificiale?

Pse në këtë vend ndërtohen male artificiale?

08:29, 07/11/2019

Pishat e gjelbra janë mbjellë dendur në kodrat shkëmbore jashtë një blloku të madh apartamentesh në Seul. 

Ato ngjajnë me Majat e famshme të Koresë së Jugut Dodamsambong, por janë vetëm një pjesë e vogël e tyre për sa i përket madhësisë.

Kjo prirje zbukurimi, e njohur si "jingyeong sansu", kërkon të rikrijojë malet më të famshme të vendit në një shkallë shumë më të vogël jashtë komplekseve të apartamenteve luksoze dhe vilave private.

Malet artificiale janë ndërtuar nga zhvilluesit e pasurive të patundshme duke shpresuar të përmirësojnë pamjen e ndërtesave dhe vlerën e tregut. 

Disa banorë gjithashtu besojnë se ata sjellin fuqinë shëruese të natyrës në dyert e familjeve të tyre.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco