FOTO/ Kërpudha ‘Gishtat e Djallit’ rishfaqet pas 20 vitesh mungesë

FOTO/ Kërpudha ‘Gishtat e Djallit’ rishfaqet pas 20 vitesh mungesë

08:48, 06/11/2019

Një kërpudha e rrallë me aromën e mishit të kalbur është zbuluar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar pas plot 20 vitesh mungesë.

Kërpudha e njohur si ‘Gishtërinjtë e Djallit’ ose ‘Octopus Stinkhorn’ u gjetën për herë të fundit në vitin 1999.

Kërpudha e çuditshme u vu re nga një ekip i ruajtjes së bimësisë së jetës së egër Avon në rezervën natyrore Dolebury Warren në Mendip Hills afër Bristol për Halloween.

Zyrtarisht e njohur si Clathrus Archeri, Octopus Stinkhorn, shpërthen nga ajo që duket si një vezë dhe formon midis katër dhe shtatë gishtave të hollë të zgjatur.

Kërpudha është megjithatë e zgjuar, mban shumë erë të keq dhe tërheq mizat që ndihmojnë në përhapjen e sporeve të tyre.

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco