‘Barbi e Ditës së të Vdekurve’ bëhet pjesë e vitrinave

‘Barbi e Ditës së të Vdekurve’ bëhet pjesë e vitrinave

08:58, 11/09/2019

Është gati thuajse kjo kukull e re Barbie në raftet e dyqaneve, me lule në veshjen e saj dhe një kafkë pikturuar në fytyrën e saj.

Ajo është ‘Dia de los Muertos Barbie’, ose ‘Dita e Barbies së Vdekur’. 

Kukulla e re, e cila do të dalë të enjten, feston festivalin vjetor meksikan, në të cilin njerëzit nderojnë të dashurit e tyre të larguar.

Kukulla 75 dollarëshe "nderon traditat, simbolet dhe ritualet që shpesh festohen gjatë gjithë kësaj kohe," tha Mattel, kompania e lodrave që zotëron markën e kësaj Barbie.

Veshja e gjatë e zezë e Barbit është e qëndisur me zemra dhe flutura, dhe me mëngë shumëngjyrëshe. Fytyra e saj është pikturuar me një kafkë një praktikë popullore kjo gjatë festivalit, kur zbuluesit vishen me kostume shumëngjyrëshe dhe mbajnë parada. Mbi kokën e kukullës qëndron një kurorë me fluturat monarke dhe marigoldë.

Fluturat monarkë zakonisht migrojnë në Meksikë për dimër dhe mbërrijnë në të njëjtën kohë me festivalin, dhe ato kanë ardhur për të simbolizuar shpirtrat e të dashurve që kthehen për të vizituar njerëzit e tyre dhe familjet e tyre. Marigoldët shpesh përdoren për të dekoruar shtëpitë gjatë festave. Këtë vit, ‘Dia de los Muertos’ do të zhvillohet në 1 dhe 2 nëntor.

Në krye të ahengjeve dhe paradave, familjet shpesh vendosin zyra, ose altarë, ku paraqiten fotografi të të afërmve të vonë, si dhe ushqime dhe pije të preferuara të tyre. 

Njerëzit lënë gjithashtu përfaqësime të skeleteve dhe kafkave njerëzore, dhe ofertat e tjera, nëpër rrugë dhe në varreza.

Kjo traditë u vendos gjithashtu në listën e trashëgimisë kulturore të paprekshme të njerëzimit të UNESCO-s në 2008, dhe ka qenë duke pasur shikueshmëri të shtuar në kulturën popullore dhe mediat në Shtetet e Bashkuara. 

Festa frymëzoi filmin Pixar të vitit 2017 "Coco", i cili u përshëndet si "filmi që Latinët kanë pritur" dhe vazhdoi të fitojë dy Academy Awards.

 Cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco