VIDEO/ Në Japoni trenat kanë tinguj të ndryshëm për çdo ndalesë

VIDEO/ Në Japoni trenat kanë tinguj të ndryshëm për çdo ndalesë

11:21, 21/08/2019

Ndërsa shumica e stacioneve të trenave paralajmërojnë pasagjerët me ding donget e tyre të zakonshme trenat në Japoni trajtohen në një mënyrë krejt të veçantë dhe unike.

Minoru Mukaiya është krijuesi i ideve që fshihen pas këtyre tingujve. Ai ka bërë rreth 200 tinguj të dallueshëm për mbi 110 stacione ku çdo stacion identifikohet me tingujt e vet.

Për Minoru, nuk ka gëzim më të madh sesa të sjellësh pak muzikë në miliona japonezë çdo ditë.

Marrë nga: greatbigstory.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco