FOTO/ Mumia inkase e quajtur 'Princesha' që vdiq 500 vjet më parë kthehet në Bolivi

FOTO/ Mumia inkase e quajtur 'Princesha' që vdiq 500 vjet më parë kthehet në Bolivi

11:10, 21/08/2019

Një mumje 500-vjeçare e një vajze Incan është rikthyer në Bolivi rreth 129 vjet pasi ajo u dhurua në Muzeun e Universitetit Shtetëror të Michiganit, duke theksuar atë që thotë një zyrtar se është hera e parë që mbetjet njerëzore me rëndësi arkeologjike janë riatdhesuar në vend.

Njihet si Nusta, një fjalë e lashtë për 'Princeshë', mumia mahnit shumë për shkak të gjendjes së shkëlqyeshme si është ruajtur: Gërshetat e saj të zeza duken ende të krehura dhe duart e saj kanë ende thonjtë dhe janë më së miri të ruajtura.

Ekspertët thonë se mumia fillimisht erdhi nga një rajon në malësitë e Andeve pranë La Paz gjatë viteve të fundit të civilizimit Incas. 

"Përkundër faktit se iu dha emri Nusta, ose" Princesha", ne nuk e dimë nëse ajo ishte vërtet një princeshë. Ne do të jemi në gjendje t'i përgjigjemi vetëm se me studimet e ADN-së, 'tha William A. Lovis, një profesor i njohur i MSU i antropologjisë i cili punoi për vite me radhë për të ndihmuar në kthimin e mbetjeve në shtëpi.

Mumja u kthye më shumë se dy javë më parë me ndihmën e ambasadës amerikane në La Paz, dhe një studim i ri pritet të bëhet deri në nëntor nga akademikë Bolivianë dhe ekspertë të huaj. 

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco