10 brigjet më të bukura të botës

10 brigjet më të bukura të botës

08:39, 19/08/2019

Bregdetet janë një nga pamjet më tërheqëse të planetit tonë.

Përplasja e tokës dhe ujit shpesh është mahnitëse, siç janë bimët, kafshët dhe turmat e njerëzve që vendosen përgjatë një bregu.

Në romanin klasik "Zemra e Errësirës", autori Joseph Conrad shkruan se të gjitha brigjet janë të mbuluara në mister, me një ftesë për të "ardhur dhe zbuluar" ato që ato kanë për të ofruar.

Këtu janë disa nga destinacionet më të mira bregdetare në botë, të shpërndara në gjashtë kontinente dhe tre oqeane:

Costa Verde, BrazilImage

Parku Kombëtar Kenai, AlaskaImage

Raja Ampat, IndoneziImage

Bregu Dalmatik, KroaciImage

Channel Beagle, Kili dhe ArgjentinaImage

Bregu Andaman, Tajlandë, Malajzi dhe MyanmarImage

Bregu Pali, HawaiImage

Bregu i Oqeanit të Madh, AustraliImage

Bregu i kopshtit, Afrika e JugutImage

Bregu i Malabar, IndiImageMarrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco