VIDEO/ Ndërtohen qiellgërvishtëset prej druri deri në 12 m lartësi

VIDEO/ Ndërtohen qiellgërvishtëset prej druri deri në 12 m lartësi

10:09, 22/07/2019

Prej pak kohësh tanimë për kompani të cilat merren me ndërtime prej druri janë dhënë leje për ndërtimin e rrokaqiejve prej druri duke dhënë kështu leje për ndërtimin edhe të më shumë kateve se në më herët.

Një shembull konkret është kulla 18-katëshe e Vancouver-it në Knada, Brock Commons e cila qëndron si një testament për përfitimet e mëdha që një qytetërim mund të ketë prej drurit.

Sapo ndërtesa më e lartë e drurit në botë, u ndërtua me një çmim më të lirë, më shpejt dhe me ndikim më të vogël mjedisor sesa një strukturë e ngjashme prej çeliku dhe e betoni arriti të kompensojë 2.432 tonë metrikë karbon.

Tani qeveria e krahinës ka ndryshuar kodet e saj të ndërtimit, duke dyfishuar në mënyrë efektive kufirin e lartësisë për ndërtesat e drurit maksimumi deri në 12 kate (Brock Commons është dhënë një përjashtim kur është ndërtuar).

Marrë nga: theguardian.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco